Kompozyt stomatologiczny – Czym jest kompozyt stomatologiczny i jakie są jego zastosowania?

Oprócz różnych zastosowań kompozytu stomatologicznego, materiał ten posiada również różne właściwości. Wśród różnych właściwości kompozytów można wymienić zadowalającą estetykę i właściwości mechaniczne. Niektóre kompozyty są promieniotwórcze, co umożliwia ich wykrycie na zdjęciach rentgenowskich nawet za wiele lat. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest kurczliwość. Aby zapobiec skurczowi i wrażliwości, wiele materiałów kompozytowych zawiera blokery naprężeń. Kolejną ważną cechą, którą należy rozważyć przy wyborze kompozytu jest jego obsługa.

Włókna nieorganiczne

Włókna nieorganiczne są stosowane jako wypełniacze w kompozytach z żywicy dentystycznej, które wymagają wysokich wymagań mechanicznych. Dodanie nanowypełniaczy jest jednym ze sposobów poprawy właściwości mechanicznych tych kompozytów. W pracy omówiono trzy metody wykorzystania nanonapełniaczy, w tym włókna nieorganiczne, włókna polimerowe oraz nanonapełniacze metaliczne. Badania te wykazują również poprawę właściwości mechanicznych nanowłókien. Ponadto wykazano, że włókna nieorganiczne poprawiają właściwości mechaniczne kompozytów stomatologicznych.

Włókna nieorganiczne to materiały włókniste o znacznej zawartości nieorganicznej. W kolejnych rozdziałach opisano włókna nieorganiczne i ich zastosowanie w kompozytach stomatologicznych. Włókna nieorganiczne są związane z chemią nieorganiczną i są korzystne w wielu zastosowaniach. W tym rozdziale zbadamy niektóre z powodów, dla których włókna nieorganiczne są korzystne dla materiałów kompozytowych. Badania te pomogą lekarzom dentystom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące wyboru włókien do zastosowania w materiałach kompozytowych.

Włókna węglowe/epoksydowe są szeroko stosowane w kompozytach stomatologicznych. Mają dużą wytrzymałość na rozciąganie, ale są trudne do polerowania i obróbki. Włókna nieorganiczne poprawiają estetykę. Kilka badań wykazało, że włókna węglowe/epoksydowe poprawiają wytrzymałość na rozciąganie kompozytów stomatologicznych, podczas gdy włókna UHMWPE mają słabą przyczepność do matrycy polimerowej. Z kolei włókna szklane mają doskonałe właściwości adhezyjne do kompozytów stomatologicznych.

Cząstki szklane lub ceramiczne

Kompozyty stomatologiczne składają się z matrycy oligomeru polimerowego i nieorganicznego wypełniacza, takiego jak ceramika szklana lub dwutlenek krzemu. Bez wypełniacza kompozyty dentystyczne szybko się zużywają i są egzotermiczne. Składy kompozytów dentystycznych są bardzo zróżnicowane i mogą zawierać szklane materiały wypełniające. Wypełniacz zwiększa również przezierność, fluorescencję i kolor. W zależności od producenta kompozyty stomatologiczne mogą zawierać zarówno ceramikę szklaną, jak i dwutlenek krzemu.

Dostępne w handlu szkło-ceramika stomatologiczna ma zwykle fazę krystaliczną w skali mikrometrowej. Po zredukowaniu do skali nanometrowej mogą wykazywać nieoczekiwane właściwości. Na przykład, długość prętopodobnych kryształów Li2Si2O5 może być zredukowana z 3 do 6 um do postaci przypominającej igły. W rezultacie powstaje szkło-ceramika o dwukrotnie większej wytrzymałości i dwukrotnie większej ciągliwości.

W latach 90. wprowadzono kompozyty hybrydowe, które łączą duże i małe cząstki. Chociaż wielkość cząstek nadal odgrywa ważną rolę w rozwoju kompozytów, wiele kompozytów stomatologicznych jest obecnie klasyfikowanych jako nanowypełniacze lub nanohybrydy. Te nowe materiały wykorzystują nanotechnologię do poprawy estetyki i właściwości mechanicznych. Wiele nanowypełniaczy składa się z cząstek wypełniacza o wielkości zaledwie jednego lub dwóch mikronów.

Krystaliczna struktura kompozytów dentystycznych umożliwia wbudowanie małych cząstek szklanych lub ceramicznych w matrycę dentystyczną. Cząstki te są utwardzane przez katalizator chemiczny i filtrowane światło. Istnieją jednak pewne ograniczenia tej metody. Na przykład nie nadaje się ona do wykonywania dużych uzupełnień w odcinku tylnym, takich jak protezy i mosty. Ponieważ jest mniej odporna na złamania, nie nadaje się do wykonywania dużych uzupełnień w odcinku tylnym.

Syntetyczna matryca z żywicy organicznej

Syntetyczna matryca z żywicy organicznej do kompozytów dentystycznych i ich zastosowań to połączenie żywicy i pokrytych silanem nieorganicznych cząstek wypełniacza. Ogólnie materiały te składają się z niewielkiej ilości szkła barowo-krzemianowego i niewielkich ilości koloidalnej krzemionki. Matryca żywiczna służy do cementowania nieorganicznych cząstek wypełniacza. Jest to materiał estetyczny, który zapewnia estetyczny wynik.

Nowoczesne materiały kompozytowe są mieszanką cząstek szklanych lub ceramicznych i fotopolimeryzowanej matrycy syntetycznej żywicy organicznej. Wykonuje się je również z użyciem szkła radioprzeziernego, które jest wchłanialne dla promieniowania rentgenowskiego. Termin „konwencjonalny” i „tradycyjny” jest często mylący dla lekarzy dentystów. Chociaż oba odnoszą się do tego samego materiału, konwencjonalne kompozyty stomatologiczne zostały opracowane w latach 70. Przez lata były modyfikowane, ale obecnie są zazwyczaj rzadziej stosowane.

Chemia żywicy kompozytowej jest podstawą do tworzenia różnorodnych uzupełnień stomatologicznych. Jej skład zależy od składu wypełniaczy wzmacniających. W przeszłości większość kompozytów była wykonana z polimetakrylanu metylu (PMMA), który był wypełniony drobno podzielonymi proszkami kwarcowymi. Obecnie jednak skład materiałów kompozytowych uległ drastycznej zmianie. Nowoczesne żywice zawierają duże cząsteczki z dwoma alkenowymi grupami funkcyjnymi, takie jak metakrylan glicydylu bisfenolu (BGM), dimetakrylan uretanu (UDM) i metakrylan glikolu trietylenowego.

Właściwości żywic kompozytowych można poprawić dzięki ostatnim badaniom. Wykorzystując technologię polimeryzacji, żywice te mają wiele potencjalnych zastosowań. W skład RBDC wchodzą trzy podstawowe składniki organiczne: żywica, środek sprzęgający i inicjator. Żywice te mogą być stosowane w różnych procedurach uzupełniania ubytków, w tym w implantach dentystycznych, łączeniu zębiny i klejach ortodontycznych.

Zastosowanie w cienkich warstwach

Postępy w technikach łączenia adhezyjnego ułatwiły kliniczne działanie kompozytów stomatologicznych. Jednak żadna pojedyncza technika nie może zagwarantować idealnych uszczelnień. W tym artykule przeanalizujemy różne techniki przyrostowe i ich ograniczenia. Kluczowym czynnikiem determinującym wiązanie adhezyjne jest współczynnik C, zawartość wypełniacza i stopień konwersji. Inne ważne czynniki to zmienne światłoutwardzalne, podłoże i sorpcja wody wypełniacza. Z tego względu podczas nakładania kompozytu stomatologicznego w cienkich warstwach należy stosować niewielkie przyrosty, aby zapewnić udane połączenie.

Aplikacja kompozytu stomatologicznego w cienkich warstwach polega na nałożeniu środka wiążącego na odsłoniętą powierzchnię zęba. Kolejne warstwy tworzą chemiczne połączenie pomiędzy żywicą zęba a środkiem wiążącym. Kompozyt ma konsystencję kitu i lekarz nakłada go małymi warstwami, aby nadać mu pożądany kształt. Konieczne może być nałożenie dodatkowych warstw. Jednak efekt końcowy jest wart wysiłku. Jeśli rozważasz zastosowanie kompozytu stomatologicznego do wykonania licówek, weź pod uwagę poniższe wskazówki.

Chociaż kompozyty stomatologiczne zawierają zarówno metale, jak i polimery, składają się przede wszystkim z matrycy polimerowej wypełnionej drobnymi cząstkami szkła. Cząstki te zwiększają siłę wiązania i poprawiają wygląd zębów. Kompozyty stomatologiczne stosowane w licówkach i mostach mają dwie fazy kompozycyjne. HA inicjuje nukleację na powierzchni, a CNT pomaga żywicy kompozytowej związać się ze strukturą zęba. Podczas gdy żywice kompozytowe są wykonane z matrycy polimerowej, żywice nie są, a czasami mogą zawierać BPA jako zanieczyszczenie. Są one polimeryzowane in situ poprzez proces chemicznego utwardzania lub poprzez fotoaktywację.

Trwałość

Nowy rodzaj kompozytu stomatologicznego opracowany przez naukowców z UC Santa Barbara może mieć przewagę nad swoimi poprzednikami pod względem trwałości. Kompozyt ma taką samą twardość jak typowe uzupełnienie stomatologiczne, ale jest mniej podatny na pękanie. Według Kollbe Ahn, naukowca zajmującego się materiałami w UCSB’s Marine Science Institute i autora pracy opublikowanej w czasopiśmie Advanced Materials, kompozyt jest produktem współpracy pomiędzy badaniami i przemysłem.

Kompozyty stomatologiczne na bazie żywicy wykazują różne właściwości i perspektywy na przyszłość. Przeprowadzone ostatnio badania miały na celu zestawienie schematów syntezy i właściwości powszechnie stosowanych monomerów, a także procesu polimeryzacji. Zbadano również charakterystykę i proces modyfikacji powierzchni oraz testy mające na celu określenie, czy materiał wykazuje doskonałą trwałość. Poniżej wymieniono kilka ważnych cech wysokiej jakości kompozytu stomatologicznego. Cechy te mogą poprawić trwałość Twojego kompozytu.

Odporne na zużycie materiały stomatologiczne mogą być zagrożone przez duże ilości śliny i kwaśną dietę. Mimo że ślina ma pH 7,6, kwaśne napoje, takie jak napoje bezalkoholowe, mogą powodować znaczne zużycie kompozytów stomatologicznych. Aby sprawdzić trwałość kompozytów dentystycznych, naukowcy badali ich odporność na zużycie w warunkach in vitro za pomocą nanokrzemionki poddanej obróbce silanem. W swoich eksperymentach użyli 9% mas. nanokrzemionki jako wypełniacza.

Koszt

Jeśli szukasz tańszej alternatywy dla amalgamatu, możesz rozważyć wypełnienie kompozytowe. Chociaż amalgamat jest bardzo trwałym materiałem, nie jest tak mocny jak kompozyt i może być podatny na uszkodzenia, jeśli nie dba się o niego odpowiednio. Jeśli rozważasz wypełnienie kompozytowe, ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać i jaki będzie koszt zabiegu. Koszt będzie zależał od tego, jaki rodzaj wypełnienia kompozytowego otrzymamy i ile pracy będzie wymagał zabieg.

Koszt kompozytu stomatologicznego zależy od jakości produktu i tego, jak dobrze jest on nakładany przez dentystę. Kompozyty mają większą szansę na przebarwienie niż laminat, więc należy się spodziewać, że kompozyt będzie mniej trwały w czasie. Dodatkowo wymagają one większej konserwacji, w tym regularnego czyszczenia. Ponieważ nie są obrabiane, kompozyt będzie wyglądał bardziej zauważalnie niż ząb wzmocniony laminatem. Mimo to, warto ponieść koszty.

Jeśli masz uszkodzony ząb, licówka kompozytowa może być idealnym rozwiązaniem. Licówka wypełnia małe pęknięcia w zębie i jest bardzo przystępna cenowo. Większość ubezpieczeń pokrywa koszty kompozytowych uzupełnień protetycznych, jeśli są one wykonywane na zębach, które zostały uszkodzone w wyniku wcześniejszego zabiegu stomatologicznego. Proces ten można zakończyć podczas jednej lub dwóch wizyt. Ubezpieczenie stomatologiczne może pomóc w pokryciu kosztów licówek kompozytowych, ponieważ jest to szybka i stosunkowo bezbolesna procedura.

By Robert Baczkowski

Robert Baczkowski - Autor i doradca pasjonat pasjonat. Sylwetka ogrodnika z talentem sportowym, kobiecym gustem i zamiłowaniem do ekskluzywności. Wykształcenie z zakresu medycyny i stomatologii połączone z doświadczeniem w ogrodnictwie. Zdrowa dieta, aby cieszyć się długotrwałą energią, sport samochodowy, luksusowe samochody i motocykle - to pasje w jego życiu. Zdrowe zioła i szczególne kawy i herbaty to kłopotliwe ale przyjemne hobby. Skorzystaj z jego porad, aby poczuć się w pełni komfortowo i przywrócić do swojego życia to, co najcenniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

  • Jak usunąć żółte zęby u dziecka

  • Jakie są objawy wad zgryzu u dorosłych?

  • Jak rozpoznać wyrzynające się zęby u niemowlęcia

  • Płytka nazębna – jak się jej pozbyć