Jakie rodzaje trądziku wyróżniamy?

Trądzik jest zaburzeniem skóry, które może obejmować różnorodne objawy, od białych grudek do czarnych porów i wściekle czerwonej skóry. Trądzik jest chorobą wieloczynnikową, co oznacza, że różne czynniki wyzwalające powodują różne rodzaje wykwitów. Objawy te znane są jako typy trądziku.

Trądzik niezapalny

Trądzik niezapalny to rodzaj trądziku, który nie wiąże się z obrzękiem ani zaczerwienieniem. Skazy na ten typ trądziku składają się z sebum, tłustej substancji produkowanej przez gruczoły łojowe. Te pory mogą stać się zatkane i whiteheads lub zaskórniki formularza. Te skazy mogą być bolesne i nieestetyczne.

Trądzik zapalny jest znacznie poważniejszy niż trądzik niezapalny. Może powodować blizny i może być trudniejszy do leczenia. Jednak nadal ważne jest, aby zobaczyć dermatologa, gdy trądzik jest ciężki. Istnieje kilka opcji leczenia dostępnych dla tego typu trądziku. Celem leczenia jest zmniejszenie ilości bakterii, które powodują trądzik, a także zapobieganie przyszłym wybuchom.

Niezapalna forma trądziku jest najłagodniejszym rodzajem trądziku. Niezapalne formy trądziku są często uleczalne za pomocą ponad-the-counter zabiegów. Jednak nasilenie trądziku niezapalnego jest bardzo zróżnicowane. Leczenie powinno być dostosowane do rodzaju trądziku masz. Na szczęście, większość niezapalnych form trądziku będzie jasne na własną rękę po okresie czasu.

W przypadku ciężkiego trądziku może być konieczne leczenie na receptę. Miejscowe retinoidy, antybiotyki i miejscowe kremy są najczęstszymi formami leczenia. Nadtlenek benzylu jest szczególnie skuteczny w walce z trądzikiem zaskórnikowym. Chociaż produkty te mogą powodować suchość, bezolejowe środki nawilżające mogą pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu skutków ubocznych. Leki systemowe są również pomocne w leczeniu ciężkiego trądziku.

Bakterie wywołujące zakażenia są obecne zarówno na zapalnych, jak i niezapalnych zmianach trądzikowych. W obu typach zmian zidentyfikowano różne gatunki bakterii, w tym C. acnes. Większość z tych bakterii należy do różnych rodzajów bakterii. W jednym z badań stwierdzono, że gatunki bakterii obecne na zapalnych zmianach trądzikowych były podobne do tych w trądziku niezapalnym.

Ogólnie, trądzik niezapalny ma dwie formy, grudki i krosty. Brodawki są małe, czerwone guzki w skórze, podczas gdy krosty są duże, białe i bolesne. Obie formy mają centralną białą lub różową „głowę” i różową lub czerwoną podstawę.

Podczas gdy trądzik niezapalny może być leczony w domu, cięższe formy tego stanu wymagają uwagi dermatologa. Dermatolodzy mogą przepisać silniejsze leki, takie jak doksycyklina i kwas azelainowy. Mogą również osuszać cysty i duże skazy. Jednak nawet niezapalny trądzik może być leczony lekami bez recepty. Niektóre z tych leków zawierają nadtlenek benzoilu, który zabija bakterie wywołujące trądzik.

Brodawki

Brodawki są zapalone, czerwone guzki na skórze, które są często mylone z pryszczami. Powstają one w wyniku pęknięcia ściany mieszka włosowego. Te grudki mogą być również bolesne. Papugi mogą być pierwszym objawem trądziku i powinny być szybko leczone, aby zapobiec powstawaniu blizn i trwałych uszkodzeń.

Istnieje kilka zabiegów na grudki, które są zarówno skuteczne i niedrogie. Jednym z powszechnych zabiegów na grudki jest stosowanie mokrych liści herbaty. To remedium ma właściwości antybakteryjne i może pomóc zmniejszyć stan zapalny. Zastosuj go do dotkniętych obszarów dwa lub trzy razy dziennie. Inną opcją jest użycie żelu miejscowego dapsonu, który ma właściwości antybakteryjne. Możesz również rozważyć doustne środki antykoncepcyjne, które są skuteczne w leczeniu grudek.

Papugi w trądziku mogą być związane z pewnymi czynnikami, takimi jak cykl menstruacyjny. Jeśli stan staje się poważny, należy szukać opieki medycznej u dermatologa. Lekarze ci są specjalistami w leczeniu chorób skóry. Oprócz leków doustnych, zabiegi te mogą obejmować procedury w biurze, takie jak peelingi chemiczne lub terapia światłem.

Zabiegi chirurgiczne to kolejna opcja leczenia grudek w trądziku. Leczenie chirurgiczne nie zawsze jest skuteczne, ale może zminimalizować pojawienie się grudek, jeśli wykonane prawidłowo. W zależności od stopnia nasilenia problemu, może być potrzebne wiele sesji. Niektóre zabiegi mogą być droższe niż inne. Dla ciężkich grudek, lekarz medycyny może zalecić leczenie miejscowe. Obejmują one nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy i kwas glikolowy.

Brodawki to zmiany zapalne spowodowane nadmiernym wydzielaniem łoju. Brodawki są zwykle czerwone i podrażnione, a ich konsekwencją jest bliznowacenie i przebarwienia pozapalne. Krosty są najczęstszą manifestacją trądziku pospolitego.

W przypadku łagodnego lub umiarkowanego trądziku grudkowo-krostkowego w leczeniu zmian stosuje się miejscowo retinoidy. Leki te działają poprzez zapobieganie nadmiernemu zrzucaniu komórek nabłonka skóry i zmniejszanie stanu zapalnego wokół mieszków włosowych. Leki te zazwyczaj działają w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu. W niektórych przypadkach, antybiotyki mogą być stosowane, jak również.

Brodawki są częstą przyczyną trądziku u młodzieży i dorosłych. Chociaż są one spowodowane przez nadmiar sebum, mogą również wynikać z bakterii. Papugi w trądziku mogą być białymi zaskórnikami, zaskórnikami lub krostami. Brodawkom może towarzyszyć również rumień i trądzik różowaty.

Chociaż małe krostki zwykle ustępują same, zaleca się wizytę u lekarza, jeśli utrzymują się. Kilka kremów OTC zawiera składniki, które zwalczają krosty i są skuteczne. Jeśli objawy trądziku utrzymują się, możesz chcieć porozmawiać z dermatologiem o lekach na receptę.

Cysty

Cysty różnią się od trądziku, ponieważ są głębsze. Nie mają białego czerepu i mogą być bolesne i niewygodne. U niektórych osób cysty mogą być bardziej bolesne niż trądzik, ponieważ pozostają w skórze dłużej. Mogą być również przyczyną powstawania blizn.

Cysty są najpoważniejszym rodzajem skazy trądzikowej. Nieleczone, mogą prowadzić do widocznych blizn i mogą wymagać leczenia chirurgicznego. Pomimo różnic pomiędzy tymi rodzajami plam, wszystkie zaczynają się w gruczołach łojowych, które produkują olej. Kiedy gruczoły te zostają zablokowane, tworzy się torbiel. Cysty najczęściej występują na twarzy, ale mogą się również rozwijać na szyi, plecach, klatce piersiowej i pod pachami.

Cysty są najpoważniejszym rodzajem trądziku i często są bolesne. Tworzą się one, gdy zatkane pory zostają zainfekowane bakteriami. Ponieważ są one tak bolesne, mogą prowadzić do powstawania blizn. Najlepszym sposobem leczenia trądziku torbielowatego jest udanie się do dermatologa. Dermatolog może przepisać leki takie jak izotretynoina lub inne leki do leczenia torbieli. W niektórych przypadkach mogą one również przepisać antybiotyki lub wstrzyknąć leki sterydowe.

Cysty łojowe są często nieestetyczne. Dermatolog zwykle będzie je drenować. Sposób postępowania zależy od wielkości i lokalizacji torbieli. Czasami lekarz po prostu wykona nacięcie. Ważne jest jednak, aby mieć pewność, że torbiel została usunięta całkowicie, ponieważ może się ona ponownie uformować.

Chociaż istnieją inne rodzaje trądziku, torbiele są poważniejsze niż grudki. Tworzą się one w mieszku włosowym, który jest zainfekowany bakteriami. To powoduje, że zmiana trądzikowa ulega zapaleniu. Nieleczona torbiel może spowodować powstanie blizny.

Cysty są trudne do leczenia. Jednak dermatolog nauczy Cię, jak je leczyć. Leczenie może obejmować leki na receptę i doustne antybiotyki. Leki te mogą zabić bakterie i zmniejszyć stan zapalny. Leki miejscowe mogą być również stosowane. Leki te zawierają kwas salicylowy, kwas azelainowy i nadtlenek benzoilu.

Cysty są spowodowane przez trądzik pospolity, czyli typ trądziku, który powoduje powstawanie białych i czarnych zaskórników. Ten typ trądziku jest często spowodowany zmianami hormonalnymi. Zmiany w diecie mogą również powodować nadprodukcję sebum przez gruczoły łojowe. Kiedy sebum gromadzi się, tłuste sebum miesza się z martwymi komórkami skóry i tworzy cystę. Cysty te mogą być bolesne i mogą pozostać w skórze przez miesiące, a nawet lata.

Na szczęście istnieją ponad-the-counter zabiegi na trądzik, które mogą pomóc większości cierpiących. Wiele z tych produktów zawiera środki czyszczące z kwasem salicylowym lub retinoidy. Jeśli nie znajdziesz over-the-counter rozwiązanie, które działa, może chcesz skonsultować się z dermatologiem.

By Robert Baczkowski

Robert Baczkowski - Autor i doradca pasjonat pasjonat. Sylwetka ogrodnika z talentem sportowym, kobiecym gustem i zamiłowaniem do ekskluzywności. Wykształcenie z zakresu medycyny i stomatologii połączone z doświadczeniem w ogrodnictwie. Zdrowa dieta, aby cieszyć się długotrwałą energią, sport samochodowy, luksusowe samochody i motocykle - to pasje w jego życiu. Zdrowe zioła i szczególne kawy i herbaty to kłopotliwe ale przyjemne hobby. Skorzystaj z jego porad, aby poczuć się w pełni komfortowo i przywrócić do swojego życia to, co najcenniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

  • Jak szybko zapuścić paznokcie

  • Wszystko co powinieneś wiedzieć o związkach długoterminowych

  • Najbardziej szalone kolory włosów

  • Fryzury i makijaż idealne na bal gimnazjalny