Płytka nazębna – jak się jej pozbyć

Jeśli szukasz sposobu na usunięcie płytki nazębnej, jest kilka metod, których możesz spróbować. Przede wszystkim można regularnie szczotkować zęby. Innym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej jest szczotkowanie roztworem octu i sody oczyszczonej. Można również użyć goździków, które powszechnie występują w indyjskich potrawach. Na koniec należy unikać jedzenia i picia pokarmów i napojów, które mogą zwiększyć ilość płytki nazębnej na zębach.

Soda oczyszczona

Odpowiednio stosowana soda oczyszczona może pomóc Ci pozbyć się płytki nazębnej i poprawić ogólny stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Możesz używać jej jako pasty do zębów lub środka do szczotkowania i może to być bardzo skuteczne. Nałóż sodę oczyszczoną na zęby po umyciu ich zwykłą pastą. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pozostaw ją na około dwie minuty. Po tym czasie wypłucz ją dokładnie wodą. Niektórzy ludzie uważają, że soda oczyszczona jest zbyt bolesna, więc pamiętaj, aby stosować ją w ostateczności.

Jej wysoka wartość pH pomaga utrzymać równowagę pH jamy ustnej i zapobiega demineralizacji, czyli procesowi usuwania wapnia ze szkliwa zębów. W jamie ustnej znajduje się bogaty ekosystem bakterii, z których część jest korzystna, a część szkodliwa. Jedną z bakterii powodujących próchnicę jest streptococcus mutans, a soda oczyszczona może znacznie zmniejszyć liczbę tej bakterii. Oil pulling to kolejna metoda, która wykorzystuje sodę oczyszczoną do pozbycia się płytki nazębnej.

Szczotkowanie

Utrzymywanie zębów w czystości jest niezbędne dla dobrego zdrowia jamy ustnej. Nie tylko pomoże to zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej, ale także sprawi, że Twój oddech będzie świeży. Ostatnie badania wykazały związek pomiędzy chorobami dziąseł a różnymi innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym chorobami serca, rakiem i chorobą Alzheimera. Możesz zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej, unikając pewnych pokarmów i napojów. Poniżej wymieniono niektóre z nich. Regularne szczotkowanie zębów pomoże Ci uniknąć gromadzenia się płytki nazębnej.

Płytka nazębna to lepka substancja składająca się z bakterii. Powstaje ona w wyniku działania resztek pokarmu i śliny. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej wytwarzają kwasy, które mogą uszkodzić szkliwo zębów i tkanki dziąseł. Bez odpowiedniego szczotkowania, płytka nazębna może powodować próchnicę i choroby dziąseł. Płytkę nazębną można usunąć z zębów, stosując antyseptyczny płyn do płukania ust lub codziennie szczotkując zęby. Palenie jest kolejnym czynnikiem ryzyka dla płytki nazębnej. Jeśli jednak chcesz zachować zdrowie jamy ustnej, unikaj tytoniu i innych cukrowych i skrobiowych produktów spożywczych.

Nitkowanie

Nitkowanie w celu usunięcia płytki nazębnej jest kluczowym aspektem utrzymania zdrowego uśmiechu. Nitkowanie może pomóc w usunięciu płytki nazębnej z powierzchni zębów i spod linii dziąseł. Delikatnie przesuwaj nić od zęba do zęba, upewniając się, że szczotkujesz tył ostatniego zęba. Nitkowanie należy wykonywać przed snem, ponieważ pomaga ono zapobiegać uszkodzeniom dziąseł. Ponadto nitkowanie należy wykonywać po szczotkowaniu, aby uniknąć wrażliwości zębów.

Nitkowanie może również pomóc w utrzymaniu zębów w czystości. Suszone owoce mogą utknąć między zębami i spowodować ubytki. Dzieje się tak dlatego, że zawierają one cukier, który karmi bakterie powodujące próchnicę. Nitkowanie jest istotną częścią diety i powinno być włączone do Twojej rutyny. Ten nawyk może pomóc w zapobieganiu ubytkom, chorobom dziąseł i próchnicy zębów. Niezależnie od tego, czy nitkujesz zęby co wieczór, czy tylko raz dziennie, nitkowanie może być istotną częścią Twojej codziennej rutyny.

Unikanie pokarmów i napojów powodujących odkładanie się płytki nazębnej

Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie odkładaniu się płytki nazębnej na zębach jest unikanie słodzonych pokarmów i napojów. Produkty te mają tendencję do przyklejania się do zębów i służą jako pożywka dla szkodliwych bakterii. Bakterie te żywią się cukrem i podrażniają dziąsła, co prowadzi do zapalenia dziąseł. Dodatkowo, słodkie pokarmy i napoje zawierają duże ilości sacharozy, która sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii. Do takich pokarmów i napojów należą: cola, napoje bezalkoholowe, ciastka i słodycze.

Twoje zęby składają się z wielu różnych substancji. Wapń i fosforany pomagają odbudować minerały utracone w jamie ustnej. Zielona herbata zawiera polifenole, które oddziałują na bakterie powodujące powstawanie płytki nazębnej. Związki te zapobiegają również wytwarzaniu przez bakterie kwasu, który atakuje zęby. Herbaty, takie jak zielona, zawierają fluor, a ciemniejsze odmiany zawierają taniny, które barwią zęby. Należy również szczotkować i nitkować zęby dwa razy dziennie oraz regularnie chodzić do dentysty na czyszczenie.

Płukanka ze słoną wodą

Stosowana zgodnie z zaleceniami, płukanka ze słoną wodą to świetny sposób na czyszczenie zębów. Zmniejsza ilość bakterii i pomaga zapobiegać infekcjom po zabiegu stomatologicznym. Ważne jest jednak, aby najpierw skonsultować się ze swoim dentystą. Jeśli podejrzewasz, że masz chorobę stomatologiczną, płukanie słoną wodą może pomóc w redukcji płytki nazębnej. Oto jak:

Sam płyn do płukania ust nie wystarczy, aby usunąć płytkę nazębną. Musisz również zadbać o swoje dziąsła i zęby. Płukanie słoną wodą może wyeliminować wiele bakterii z jamy ustnej i pomaga zapobiegać chorobom dziąseł i próchnicy zębów. Dobry roztwór do płukania ust można kupić w aptece lub sklepie spożywczym, jest bezpieczny i niedrogi. Możesz również użyć wstępnie zmieszanych płukanek ze słoną wodą, aby zabić bakterie i zapobiec próchnicy zębów. Taka płukanka pomaga usunąć cząsteczki jedzenia, które mogą prowadzić do ubytków i chorób dziąseł.

Utrzymywanie właściwej rutyny higieny jamy ustnej

Płytka nazębna i kamień nazębny są zarówno szkodliwe dla Twojego zdrowia. Nieleczone mogą prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy. Jeśli nie podejmie się natychmiastowych działań, mogą one również prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Aby zapobiec powstawaniu płytki i kamienia nazębnego, utrzymuj zęby w czystości i używaj nici dentystycznej co najmniej dwa razy dziennie. Używaj pasty do zębów z fluorem, aby oczyścić zęby i uniknąć odkładania się kamienia. Jeśli szczotkowanie i nitkowanie nie wystarcza, możesz użyć wodnej nici dentystycznej lub pasty z sodą oczyszczoną. Niezbędne są również regularne wizyty u dentysty, który może przepisać Ci płyn do płukania jamy ustnej o silnym działaniu, aby zachować jej świeżość.

Unikanie pokarmów przyczyniających się do powstawania płytki nazębnej jest ważnym elementem dbania o ogólny stan zdrowia. Pokarmy zawierające cukier i skrobię stanowią pożywkę dla bakterii powodujących powstawanie płytki nazębnej. Ograniczanie pokarmów zawierających cukier jest ważne, aby utrzymać płytkę nazębną z dala od zębów. Do pokarmów zawierających cukierki, napoje gazowane, ciastka i napoje gazowane. Ważne jest również, by ograniczyć spożycie słodyczy i skrobi, ponieważ mogą one prowadzić do odkładania się płytki nazębnej.

By Robert Baczkowski

Robert Baczkowski - Autor i doradca pasjonat pasjonat. Sylwetka ogrodnika z talentem sportowym, kobiecym gustem i zamiłowaniem do ekskluzywności. Wykształcenie z zakresu medycyny i stomatologii połączone z doświadczeniem w ogrodnictwie. Zdrowa dieta, aby cieszyć się długotrwałą energią, sport samochodowy, luksusowe samochody i motocykle - to pasje w jego życiu. Zdrowe zioła i szczególne kawy i herbaty to kłopotliwe ale przyjemne hobby. Skorzystaj z jego porad, aby poczuć się w pełni komfortowo i przywrócić do swojego życia to, co najcenniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

  • Jak usunąć żółte zęby u dziecka

  • Jak rozpoznać wyrzynające się zęby u niemowlęcia

  • Zalety i wady metalowych i plastikowych aparatów do prostowania zębów

  • Jakie są objawy wad zgryzu u dorosłych?