Ból zęba przy naciskaniu – co to oznacza?

Ból zęba przy naciskaniu – co to oznacza? – jest krępującym objawem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co go powoduje, jak go leczyć i jak zapobiegać jego występowaniu. Objawy i przyczyny bólu zęba zostały omówione w tym artykule. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia bólu zęba. Profesjonalny dentysta może pomóc Ci ustalić, czy cierpisz na ból zęba.

Symptomy

Ból zęba przy naciskaniu może być spowodowany wieloma różnymi rzeczami. Czasami pojawia się on po wgryzieniu się w twardy lub zimny pokarm, np. batonik lodowy z twardą powłoką-ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu matkapracujaca.pl. W takim przypadku intensywny ból strzela przez trzonowiec, powodując dyskomfort w całym ciele. Ból zęba może być objawem poważnego problemu zdrowotnego, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej odwiedzić dentystę.

Inną przyczyną bólu zęba podczas uciskania jest ropiejący ząb. Ropny ząb może powodować ból przy naciskaniu, a wewnątrz zęba może znajdować się wypełniona ropą jama. Jeśli zauważysz przetokę w pobliżu zainfekowanego zęba, jest to znak, że nerw jest zainfekowany. Jeśli zignorujesz bolesny ząb, może on rozwinąć się w ropień. Gdy to nastąpi, jedynym realnym sposobem leczenia jest leczenie kanałowe.

Wrażliwość zębów to kolejna częsta przyczyna bólu zęba przy naciskaniu. Nadwrażliwość zębów może mieć charakter ostry lub przewlekły. Może być spowodowana odsłoniętą strukturą korzenia lub słabym szkliwem. W tym drugim przypadku możesz odkryć, że Twoje zęby są bolesne, gdy jesz lub pijesz zimne lub gorące potrawy. Struktura korzenia może być również odsłonięta z powodu recesji dziąseł lub może być spowodowana przez kwaśne pokarmy lub napoje. Dentysta może naprawić te problemy, abyś mógł mieć bardziej stabilne i wolne od bólu usta.

Inną przyczyną bólu zęba przy naciskaniu jest infekcja bakteryjna. Jeśli jest to zakażenie zęba, infekcja mogła rozprzestrzenić się z miazgi na otaczające tkanki przyzębia i kość. Będzie to wymagało wykonania kanału korzeniowego, aby uratować ząb. W takim przypadku, należy szukać natychmiastowej opieki, aby zatrzymać ból. W międzyczasie można przyjmować leki dostępne bez recepty, które pomogą opanować objawy do czasu ustąpienia bólu.

Oprócz wymienionych przyczyn, ból zęba może wskazywać na istnienie choroby podstawowej. Ubytek to mała dziurka w zębie i choć nie widać jej w lustrze, będzie bolała, gdy się ją naciśnie. Gdy ubytek jest wystarczająco duży, może nawet doprowadzić do powstania ropnia. Ubytek może również powodować ból zęba, dlatego ważne jest, aby natychmiast poddać się kontroli.

Przyczyny

Jeśli czujesz ból przy naciskaniu zęba, przyczyn może być kilka. Zła higiena jamy ustnej, szybko rosnące zęby i złe nawyki, takie jak zgrzytanie zębami, to wszystko potencjalne przyczyny. Inną przyczyną jest problem ze stawem skroniowo-żuchwowym (TMJ), czyli zawiasem pomiędzy dolną szczęką a czaszką. Staw ten jest głównym źródłem bólu zębów i może prowadzić do dalszych komplikacji, takich jak ropień.

Zapalony lub obumierający nerw w zębie może być przyczyną bólu zęba przy naciskaniu. Może to być spowodowane przez kwaśne pokarmy lub nawet recesję dziąseł. Po wykonaniu leczenia kanałowego zainfekowany nerw zostaje oczyszczony. Zapobiega to przyszłym problemom, takim jak ekstrakcja. Na szczęście wiele zabiegów jest dostępnych w domu, więc nigdy nie jest za późno, aby szukać leczenia. Aby dowiedzieć się, czy ta przyczyna jest przyczyną bólu zęba przy naciskaniu, skonsultuj się ze swoim dentystą.

Zęby otoczone są skomplikowaną siecią więzadeł, a zęby są nadwrażliwe, gdy tkanki te są naruszone lub odsłonięte. Rozumiejąc przyczyny bólu zęba przy naciskaniu, będziesz w stanie odróżnić problem stomatologiczny od bólu zęba. Na przykład, pęknięty lub złamany ząb może powodować ból podczas gryzienia w dół, ponieważ kawałki naciskają na siebie w różnym tempie. Pęknięte lub złamane zęby to kolejna przyczyna wrażliwości zębów.

Inne częste przyczyny bólu zęba przy naciskaniu to ubytki w zębach, infekcja lub uszkodzenie nerwu. Zapalenie miazgi w zębie występuje, gdy ubytek nie został odpowiednio wyleczony, uszkadzając nerw. Wczesne stadia tej infekcji ustępują, ale późniejsze mogą prowadzić do uszkodzenia nerwu i bólu. Na szczęście, jeśli nie podejmiesz natychmiastowego leczenia, zazwyczaj możesz znaleźć sposób, aby żyć z tym problemem podczas leczenia.

Pęknięte zęby są najczęstszą przyczyną bólu zęba przy naciskaniu. Pęknięcia dotyczą głębiej położonej, wrażliwej części zęba, zwanej miazgą. Pęknięte zęby często wymagają rozległego leczenia, począwszy od leczenia kanałowego po wykonanie korony. Jeśli masz pęknięty ząb, możesz również odczuwać ból przy spożywaniu gorących lub zimnych pokarmów. Jeśli nie możesz znaleźć źródła, odwiedź dentystę w celu dokładnego zbadania.

Zabiegi

Leki bez recepty są doskonałym sposobem na złagodzenie bólu zęba. Ulgę może przynieść również płukanie zębów słoną wodą. Ten środek jest skuteczny w łagodzeniu bólu i obrzęku, ale nie powinien być przyjmowany wewnętrznie. Innym powszechnym sposobem leczenia bólu zęba jest lód. Choć lód może być przyjemny w dotyku, przyłożony do zęba tylko znieczuli ból i zwiększy wrażliwość na temperaturę.

Przyłożenie okładu z lodu może pomóc stłumić ból poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w okolicy. Jeśli ból nie ustępuje, konieczna może być wizyta u dentysty. Podczas badania dentysta określi przyczynę bólu, a następnie zaleci odpowiednie leczenie. Małe i średnie ubytki mogą być leczone za pomocą wypełnień stomatologicznych. Zabiegi te oczyszczają zainfekowaną część zęba, pozostawiając żywy korzeń.

Domowe sposoby na ból zęba obejmują ibuprofen i aspirynę. Tymczasem nadtlenek wodoru zaburza mikrobiom w jamie ustnej i zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej. Aspiryna jest kolejnym popularnym środkiem leczniczym, ale nie powinna być stosowana u dzieci poniżej drugiego roku życia. Ponadto, leżenie płasko na twardej powierzchni może pogorszyć ból. Jeśli masz ubytek, unikaj jedzenia kwaśnych lub twardych pokarmów, aby zmniejszyć ból. Zimny okład może pomóc złagodzić ból, ale nie jest zalecany dla dzieci poniżej drugiego roku życia.

To samo dotyczy infekcji dotykających miazgi zęba. Jeśli zakażenie jest wystarczająco zaawansowane, może rozprzestrzenić się na otaczającą kość i tkanki przyzębia. W takim przypadku może być konieczne wykonanie kanału korzeniowego. Choć jest to poważna opcja, może być środkiem tymczasowym do czasu, gdy będziesz mógł dostać się do dentysty na leczenie kanałowe. Jeśli ból utrzymuje się, konieczny jest zabieg stomatologiczny. Jeśli ból utrzymuje się po ekstrakcji, dentysta może zalecić wykonanie kanału korzeniowego w celu usunięcia zainfekowanej tkanki miazgi.

W przypadku podejrzenia bólu zęba należy niezwłocznie udać się do dentysty lub odwiedzić centrum opieki pilnej. Dentysta oczyści chore miejsce, odprowadzi ropę i przepisze antybiotykowy płyn do płukania jamy ustnej. Penicylina jest przepisywana tylko w ciężkich przypadkach. Następnie należy udać się do dentysty, aby sprawdzić, czy ząb musi zostać wyrwany. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym lepiej dla Ciebie.

Profilaktyka

Objawy zakażenia kanału korzeniowego to bolesność i ucisk zęba po jego naciśnięciu. Jeśli zakażenie jest poważne, może prowadzić do powstania ropnia i wymagać ekstrakcji. Jeśli ucisk zęba jest objawem zakażenia kanału korzeniowego, należy niezwłocznie udać się do dentysty. Dentysta może sprawdzić, czy nie ma pękniętych lub nieszczelnych wypełnień i leczyć problem, zanim stanie się zbyt poważny. Jeśli nie masz ucisku zęba, wypróbuj kilka domowych sposobów.

Przyczyną może być złamany lub pęknięty ząb. Z powodu swojej złamanej natury naciska na sąsiednie zęby, powodując ból. Jednak przyczyną może być również złamany ząb. Kawałki złamanego zęba napierają na siebie w różnym tempie. Oznacza to, że ból pojawia się podczas gryzienia. Podczas regularnego czyszczenia zębów, ząb, który uległ uszkodzeniu, powinien zostać sprawdzony przez specjalistę stomatologa.

Specjalista stomatolog może również wykonać kanałowe usunięcie zakażonej tkanki miazgi i uratować ząb. W zależności od nasilenia zakażenia może być konieczne przeprowadzenie zabiegu kanałowego. Nieleczony ból może się nasilać i wymagać ekstrakcji. Jeśli ból jest silny, należy natychmiast udać się do dentysty i uzyskać natychmiastowe leczenie. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć swój dyskomfort.

Najlepszym sposobem zapobiegania bólowi zęba jest jak najszybsza wizyta u dentysty. Dentysta określi, co jest przyczyną bólu i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli jest on spowodowany zaciskaniem zębów, konieczne może być założenie szyny dentystycznej. Jeśli jednak ból jest spowodowany urazem szczęki lub stawu skroniowo-żuchwowego, należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą. W przypadku bólu zębów spowodowanego stresem lekarz może zalecić stosowanie szyny dentystycznej na staw skroniowo-żuchwowy. Oprócz noszenia szyny dentystycznej możesz spróbować jeść miękkie pokarmy.

Jednym z najlepszych sposobów zmniejszenia dyskomfortu związanego z bólem zęba jest utrzymywanie go w pozycji uniesionej. Choć może to brzmieć prosto, nacisk wywierany na ząb przez ucisk na nerw może pogorszyć ból. W tym celu pomocna może okazać się poduszka w kształcie klina. Lub, standardowa poduszka ułożona w środku może również zapewnić dodatkowe wsparcie. Innym sposobem na zmniejszenie bólu jest umieszczenie okładu z lodu na dotkniętym zębie. Można również użyć plastikowej torebki z połową wody i połową lodu. Jeśli nie chcesz się zaopatrzyć w lód, możesz również spróbować syropu kukurydzianego, ponieważ nie robi się on tak twardy jak lód.

By Robert Baczkowski

Robert Baczkowski - Autor i doradca pasjonat pasjonat. Sylwetka ogrodnika z talentem sportowym, kobiecym gustem i zamiłowaniem do ekskluzywności. Wykształcenie z zakresu medycyny i stomatologii połączone z doświadczeniem w ogrodnictwie. Zdrowa dieta, aby cieszyć się długotrwałą energią, sport samochodowy, luksusowe samochody i motocykle - to pasje w jego życiu. Zdrowe zioła i szczególne kawy i herbaty to kłopotliwe ale przyjemne hobby. Skorzystaj z jego porad, aby poczuć się w pełni komfortowo i przywrócić do swojego życia to, co najcenniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

  • Jak usunąć żółte zęby u dziecka

  • Jak rozpoznać wyrzynające się zęby u niemowlęcia

  • Płytka nazębna – jak się jej pozbyć

  • Zalety i wady metalowych i plastikowych aparatów do prostowania zębów