Powody, dla których łamią mi się paznokcie

Istnieje wiele możliwych powodów, dla których paznokcie się łamią. Niektóre z nich to zbyt duża wilgotność, niedobór żelaza i niedobór biotyny. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na skorygowanie tego problemu. Oto kilka przykładów: Witamina B7, Zbyt duża wilgotność, Szorowanie rąk i niedobór biotyny.

Niedobór żelaza

Anemia może powodować łamanie i rozdwajanie się paznokci. Wiąże się również z bólem warg, wrzodami w ustach oraz zimnymi dłońmi i stopami. Objawy te są spowodowane brakiem wystarczającej ilości żelaza, dlatego ważne jest, aby dostarczać go w odpowiedniej ilości.

Jeśli cierpisz na niedobór żelaza, pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że spożywasz wystarczającą ilość pokarmów bogatych w żelazo. Uzyskanie wystarczającej ilości żelaza jest niezbędne dla czerwonych krwinek w Twoim organizmie, które są tym, co przenosi tlen do tkanek. Pokarmy i suplementy bogate w żelazo mogą pomóc w zapobieganiu anemii i sprawić, że Twoje paznokcie będą mocniejsze.

Pokarmy bogate w żelazo obejmują wołowinę karmioną trawą, szpinak, fasolę i rośliny strączkowe. Ciemna czekolada jest również dobrym wyborem, ponieważ ma wysoki poziom żelaza. Jeśli jednak Twoje paznokcie już się łamią, możesz chcieć udać się do lekarza. Lekarz może wykonać testy i wprowadzić zmiany w diecie, aby skorygować wszelkie niedobory żelaza, na które możesz cierpieć.

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór witamin, badanie krwi powie Ci, czy masz niedobór. Jeśli tak, suplementy żelaza i witamina C mogą pomóc. Biotyna, rodzaj witaminy B7, może również pomóc w problemach z paznokciami. Przed podjęciem jakichkolwiek suplementów, porozmawiaj z lekarzem o bezpieczeństwie tych witamin i minerałów. Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane przez różne czynniki, w tym uraz, chemikalia i wilgoć. Noszenie grubych bawełnianych rękawiczek może pomóc chronić paznokcie przed urazami.

Inne objawy niedoboru żelaza to zmęczenie, blada skóra, spuchnięty język oraz zimne stopy i paznokcie. Leczenie może obejmować suplementy żelaza lub żelazo dożylne. Można również jeść żywność bogatą w żelazo, w tym czerwone mięso i rośliny. Na szczęście, żelazo hemowe jest łatwiejsze do wchłonięcia niż żelazo niehemowe.

Za dużo wilgoci

Jeśli masz łamliwe paznokcie, nie jesteś sama. Miliony ludzi są dotknięte tą przypadłością. Oprócz problemu kosmetycznego, łamliwe paznokcie mogą być również spowodowane przez czynniki wewnętrzne, w tym brak równowagi hormonalnej. Na szczęście istnieje kilka sposobów na ich leczenie. Pierwszym krokiem do wyleczenia łamliwych paznokci jest zapobieganie problemowi.

Wilgoć może powodować wysychanie paznokci, więc unikaj stosowania zbyt dużej ilości kremów nawilżających. Inną możliwą przyczyną jest nadmierne stosowanie ostrych środków chemicznych. Unikaj nakładania na paznokcie lakieru lub sztucznych paznokci. Możesz również stosować utwardzacz do paznokci, który wzmacnia paznokcie poprzez dostarczanie witamin i minerałów do płytki paznokcia i skórek. Będzie to sprzyjać wzrostowi zdrowych paznokci i zapobiegnie ich łamaniu.

Innym sposobem zapobiegania suchym paznokciom jest unikanie częstego mycia rąk. Ta praktyka może spowodować, że Twoje paznokcie staną się kruche i słabe. Możesz także unikać nadużywania środka do dezynfekcji rąk, który w dzisiejszych czasach jest produktem niezbędnym. Głównym problemem jest to, że zbyt dużo wilgoci może wysuszyć skórę i złamać paznokcie.

Innym sposobem leczenia łamliwych paznokci jest stosowanie balsamów do rąk. Balsamy te zawierają lanolinę i zawierają alfa-hydroksykwasy, które mogą pomóc w leczeniu łamliwych paznokci. Odpowiedni krem nawilżający będzie również nawilżał skórę. To również zapobiegnie gromadzeniu się bakterii w twoich paznokciach.

Dieta może również odgrywać ważną rolę w utrzymaniu silnych paznokci. Jedzenie diety bogatej w świeże owoce, warzywa i pełne ziarna pomoże zbudować keratynę i sprawi, że Twoje paznokcie będą mocniejsze. Innym skutecznym sposobem na wzmocnienie łamliwych paznokci jest dodanie suplementu biotyny.

Innym sposobem na wzmocnienie paznokci jest stosowanie maski do paznokci. Te odżywcze balsamy zawierają alfa-hydroksykwasy i lanolinę, które wzmocnią i ochronią Twoje paznokcie. Kremy te najlepiej nakładać po namoczeniu paznokci w wodzie przez pięć minut. Jeśli nie możesz oprzeć się uzyskaniu manicure, spróbuj zamiast tego użyć ziołowej maski do paznokci. Herbata ziołowa może być używana w maskach do paznokci, aby nadać paznokciom większą siłę i grubszy wygląd.

Częste szorowanie rąk

Według Michelle Saunders, założycielki salonu Saunders & James, częste szorowanie rąk osłabia paznokcie, przez co łatwo się łamią. Może to również sprawić, że będą bardziej podatne na infekcje. Dlatego najlepszym sposobem na ochronę paznokci jest noszenie rękawiczek.

Inną częstą przyczyną łamliwych paznokci jest obgryzanie paznokci. Ten nawyk powoduje, że paznokcie się rozdwajają i z czasem je osłabia. Obgryzanie paznokci może również otworzyć Cię na infekcje. Enzymy, które są obecne w twojej ślinie, rozpuszczą skórę i paznokcie, jeśli je obgryziesz. Stworzy to nieoptymalną barierę, która pozwoli na inwazję bakterii, grzybów i drożdży.

Niedobór biotyny

Jeśli zauważyłaś, że Twoje paznokcie łatwo się łamią, istnieje duża szansa, że brakuje Ci biotyny lub folianów. Choć może to nie brzmi jak wielka sprawa, warto wiedzieć, że niedobór biotyny i folianów może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym chorób tarczycy. Przyjmowanie suplementu biotyny może pomóc w twoim problemie. Może również pomóc wzmocnić twoje łożysko paznokcia.

Biotyna jest witaminą, która pomaga naszym organizmom przekształcać białka, tłuszcze i cukry w energię. Wspiera również wzrost skóry, włosów i paznokci. Jej niedobór może powodować łamliwe paznokcie i wysypki skórne. Ale biotyna jest również niezbędna do produkcji energii i wytwarzania kwasów tłuszczowych.

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór witaminy, rozważ następujące działania: zdrową dietę i suplementy biotyny. Niezależnie od tego, czy jesteś wegetarianinem lub weganinem, czy nie, istnieje duża szansa, że brakuje Ci kilku z tych niezbędnych składników odżywczych. Jedzenie większej ilości owoców i warzyw, a także przyjmowanie suplementów witaminowych, może pomóc Ci osiągnąć zdrowe paznokcie.

Niedobór biotyny nie jest powszechnym stanem zdrowia, ale pewne zaburzenia genetyczne mogą prowadzić do niskiego poziomu biotyny w organizmie. Niedobór może prowadzić do łamliwych paznokci, utraty włosów i czerwonej wysypki na skórze. Inne warunki zdrowotne, które mogą obniżyć poziom biotyny to nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów i przyjmowanie niektórych leków.

Najprostszym rozwiązaniem na niedobór biotyny jest jedzenie większej ilości owoców i warzyw. Dieta bogata w antyoksydanty, takie jak witamina C, pozwoli zachować mocne paznokcie. Ponadto, dieta bogata w witaminę A, D i E może utrzymać paznokcie przed staniem się łamliwym. Pomaga również organizmowi wchłaniać żelazo. Niedobór witaminy C może spowodować łamliwe paznokcie i sprawi, że będą one bardziej podatne na złamanie.

By Robert Baczkowski

Robert Baczkowski - Autor i doradca pasjonat pasjonat. Sylwetka ogrodnika z talentem sportowym, kobiecym gustem i zamiłowaniem do ekskluzywności. Wykształcenie z zakresu medycyny i stomatologii połączone z doświadczeniem w ogrodnictwie. Zdrowa dieta, aby cieszyć się długotrwałą energią, sport samochodowy, luksusowe samochody i motocykle - to pasje w jego życiu. Zdrowe zioła i szczególne kawy i herbaty to kłopotliwe ale przyjemne hobby. Skorzystaj z jego porad, aby poczuć się w pełni komfortowo i przywrócić do swojego życia to, co najcenniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

  • Dieta po wybielaniu zębów – wskazówki dla jaśniejszego uśmiechu

  • Jak odbudować zniszczone włosy

  • Co daje płukanie ust olejem kokosowym?

  • Domowe sposoby na rozdwajające się paznokcie